Równolegle będą realizowane dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczy budowy nowych pomostów. Drugie to projekt „Czas na plażę miejska”, który został wybrany przez mieszkańców w zeszłym roku w ramach OBO.

Pomosty wykona Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe KAROS z Bartoszyc za kwotę ok 440 tys. złotych. Będą się one składać z trzech traktów wychodzących z brzegu w kierunku jeziora o szerokości 2,4m i długości odpowiednio (od lewej) 28m, 12m i 38m (zdjęcie po lewej). Pomosty zostaną połączone ze sobą na jeziorze traktem bocznym usytuowanym równolegle do brzegu o szerokości 2m i długości 58m. Łączna powierzchnia pomostu (bez trapów) wyniesie ok 300 m2. Pomosty będą wyposażone w barierki z oświetleniem solarnym LED, drabinki, knagi cumownicze, zestawy ratunkowe, tablice informacyjne i ostrzegawcze oraz regulamin. Pierwotnie molo miało powstać jeszcze w sierpniu, ale termin przesunięto na koniec września.

W przypadku projektu „Czas na plażę miejską” pod koniec sierpnia Urząd Miejski w Olsztynku podpisał umowę z wykonawcą. Prace wykona firma Miejski Krajobraz Sp. z o.o. z Warszawy za kwotę ok 160 tys. zł. Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu plaży miejskiej nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku. Nawierzchnia istniejącej plaży piaszczystej ma zostać oczyszczona, uzupełniona i wyprofilowana piaskiem płukanym. Część trawiasta zostanie uzupełniona. Pojawią się elementy małej infrastruktury: przebieralnie drewniane, leżaki, ławki i kosze na śmieci, oświetlenie i kamera. Wykonane zostanie także nowe boisko do siatkówki (o wymiarach 24m na 13m) wraz z nowym wyposażeniem: słupki, siatka, linie wyznaczające pole gry i piłki. Zadanie powinno zostać zrealizowane do końca września.