Po 4 latach zakończyły się prace związane z przebudową dworca kolejowego w Olsztynku. Obiekt bardziej służy niż obsługuje podróżnych. Kasy są, ale puste. Brakuje biletomatu, a systemy informacji pasażerskiej na razie nie działa.
Nowy budynek dworca, w którym wcześniej znajdowały się toalety, służy teraz do obsługi podróżnych. W środku znajduje się poczekalnia i toalety. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się w nim ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy dotykowe mapy dworca. W elewacji budynku zamontowano dużą szklaną witrynę od strony peronów.
Zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Wybudowana została wiata żelbetowa. Na zewnętrznych ścianach wiaty umieszczone zostały odciśnięte w betonie reliefy zawierające grafiki obrazujące historyczny układ starego miasta oraz zamków gotyckich na północy Polski. Powstały również dwa parkingi dla samochodów (łącznie na 38 miejsc). Zamontowano także sporo stojaków rowerowych.
Dworzec jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie, systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. Wartość prac to łącznie 25,8 mln zł.
W ramach inwestycji kończy się także modernizacja historycznego budynku dworca, który docelowo planujemy przeznaczyć na nową siedzibę Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku. Od wielu lat gmina starała się pozyskać środki na ten cel z rożnych programów. Dopiero w tym roku to się udało. Pozyskaliśmy blisko 600 tys. zł dofinansowania z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W pierwszym etapie planowaliśmy wykonać niezbędne i podstawowe prace w części pomieszczeń, przystosowując obiekt do działalności kulturalnej. Warunkiem było rozpoczęcie prac w 2023 roku. W związku z przeciągającymi się odbiorami budynku to się niestety nie udało. Straciliśmy dofinansowanie. W zeszłym roku złożyliśmy kolejny wniosek do Ministerstwa i czekamy aktualnie na jego rozstrzygniecie. Oby pomyślne.