Od 1 stycznia 2020 roku zmieniony został rozkład jazdy linii autobusowej nr 129, kursującej na trasie Olsztynek – Olsztyn. Aktualny rozkład znajduje się: TUTAJ

Od dłuższego czasu pojawiały się pogłoskami o likwidacji linii 129. Okazały się one nieprawdziwe. Poprzednia umowa z ZDZiT Olsztyn obowiązywała do końca poprzedniego roku. W związku z tym pod koniec 2019 roku trwały rozmowy dotyczące nowej umowy. Pracowano m.in. nad optymalizacją ilości kursów, rozkładem jazdy oraz jakością taboru. Ostatecznie zmieniono godziny połączeń oraz ograniczono liczbę kursów w soboty do sześciu.

Gmina Olsztynek dopłaca do utrzymania linii 129. W budżecie gminy na 2020 roku zaplanowano 730 tys. zł na ten cel. Z pomiarów przeprowadzonych przez ratusz wynika, że z transportu korzysta ok 300 osób dziennie (przeważnie od poniedziałku do piątku). Gmina Olsztynek nie jest jedyną, która współpracuje z Olsztynem w zakresie komunikacji publicznej. Z tego co wiem, wszystkie są zainteresowane rozwijaniem tego projektu na swoim terenie.

W budżecie gminy na 2020 roku zabezpieczone zostały również środki w kwocie 140 000 zł na zaplanowanie transportu wewnątrzgminnego. Ratusz pracuje obecnie nad koncepcją.