27 sierpnia mieliśmy okazję sprawdzić jak postępują prace na dworcu kolejowym w Olsztynku. Obecnie są prowadzone w obiekcie od strony północnej i budynku dawnych toalet.

Przebudowa dworca to koszt ok 21 mln zł. Dworzec ma stać się bardziej funkcjonalny, przyjazny i nowoczesny. Prócz podstawowych funkcji, ma być także przeznaczony na potrzeby lokalnej społeczności. W planach jest przeniesienie w to miejsce domu kultury. W pomieszczeniach na zdjęciach mają powstać pracownie warsztatowe, sala widowiskowa oraz niezbędne zaplecza do prowadzenia działalności kulturalnej.

Roboty w głównym budynku dworca zostały wstrzymane przez konserwatora zabytków, ale wszystko wskazuje na to, że ruszą we wrześniu. W związku z tym przesunie się prawdopodobnie termin zakończenia inwestycji, który pierwotnie był planowany na luty 2021 roku.

Pomiędzy historycznymi budynkami dworca powstanie wiata. Ma mieć „nowoczesną formę”, która zostanie wykonana z betonu architektonicznego. W środku wiaty zaprojektowano drzewo. Z dzisiejszych rozmów wynika, że są nikłe szanse na jej odtworzenie w pierwotnym kształcie. Mimo wielu interwencji w tej sprawie. Poniżej próbka tego jak ma ona docelowo wyglądać (można ją zobaczyć przy dworcu) oraz wizualizacja.