Na początku marca dwie uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie Basia i Lenka otrzymały pierwsze mLegitymacje, które są elektroniczną alternatywą dla tradycyjnego dokumentu. Legitymacja może być wyświetlana na ekranie telefonu. Wystarczy posiadanie odpowiedniej aplikacji.

Z inicjatywą wprowadzenia mLegitymacji w gminnych szkołach wyszła Młodzieżowa Rada Miejska. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Waplewie jest kolejną placówką oświatową z gminy Olsztynek, która zdecydowała się na wdrożenie elektronicznego dokumentu. Pierwsze mLegitymacje trafiły jeszcze we wrześniu ubiegłego roku do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku. mLegitymacje otrzymało już ok 100 uczniów.

Okazując mLegitymację potwierdza się status ucznia danej szkoły. Dzięki temu można skorzystać z ulg i zwolnień. mDokument można aktywować tylko wtedy, gdy szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

Młodzieżowi radni będą zachęcać kolejne szkoły z gminy Olsztynek do włączenia się projekt mLegitymacji.

Szymon Jankowski