Młodzież z gminy Olsztynek otrzyma wsparcie w zakresie pomocy psychologicznej. 18 marca w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynku zaczął działać Psychologiczny Punkt Konsultacyjny dla Młodzieży. To efekt współpracy Ośrodka i Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Punkt jest czynny w czwartki w godz. 11:00-13:00 z możliwością wydłużenia godzin przyjęć. Konsultacje prowadzi psycholog Agnieszka Bucała. Zapisy na konsultacje są przyjmowane pod numerami tel. 89 519 44 16, 535 311 908.

Pomoc psychologiczna w dobie pandemii jest szczególnie ważna i potrzebna. Zwracał na to uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w korespondencji do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przejście uczniów na naukę zdalną w wielu przypadkach odcięło młodzież od pomocy pedagogiczno-psychologicznej. Wiele młodych osób doświadcza negatywnych emocji: lęku o przyszłość, strachu przed zachorowaniem, niezadowolenia z powodu zakazu samotnego opuszczania domu i spotykania się z rówieśnikami. Nie każdy może liczyć na wsparcie bliskich, a niektórzy doświadczają wręcz przemocy domowej. Jednym ze wskaźników kondycji psychicznej młodzieży jest niestety liczba prób samobójczych. W Polsce utrzymuje się ona na wysokim poziomie.

Dodatkową formą wsparcia, nie tylko dla młodzieży, jest telefon zaufania. Mogą z niego skorzystać osoby samotne, nieszczęśliwe, walczące z nałogiem, a także osoby, które popadły w tarapaty i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić.  Do anonimowego kontaktu zachęca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku we współpracy z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Pomocy Telefonicznej Anonimowy Przyjaciel. Telefon zaufania pod numerem 19288 lub 89 527 00 00 jest czynny przez całą dobę. Treść rozmów stanowi tajemnicę. Anonimowy Przyjaciel to wolontariusz niosący pomoc ludziom będącym w kryzysie psychicznym. Korzystając z telefonu zaufania można dowiedzieć się, gdzie najlepiej szukać pomocy.