Równolegle są realizowane dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczy budowy nowych pomostów. Drugie to projekt „Czas na plażę miejska”, który został wybrany przez mieszkańców w zeszłym roku w ramach Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego.

Pomosty będą się składać z trzech traktów wychodzących z brzegu w kierunku jeziora. Zostaną one połączone ze sobą na jeziorze traktem bocznym usytuowanym równolegle do brzegu. Łączna powierzchnia pomostu (bez trapów) wyniesie ok 300 m2. Nowe molo będzie wyposażone w barierki z oświetleniem solarnym LED, drabinki, knagi cumownicze, zestawy ratunkowe, tablice informacyjne i ostrzegawcze oraz regulamin. Prace realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe KAROS z Bartoszyc. Koszt inwestycji opiewa na kwotę ok 440 tys. złotych.

W przypadku projektu „Czas na plażę miejską” pod koniec sierpnia Urząd Miejski w Olsztynku podpisał umowę z wykonawcą. Prace wykona firma Miejski Krajobraz Sp. z o.o. z Warszawy za kwotę ok 160 tys. zł. Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu plaży miejskiej nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku. Nawierzchnia istniejącej plaży piaszczystej ma zostać oczyszczona, uzupełniona i wyprofilowana piaskiem płukanym. Część trawiasta zostanie uzupełniona. Pojawią się także elementy małej infrastruktury: drewniane przebieralnie, leżaki, ławki i kosze na śmieci, oświetlenie i kamera. Wykonane zostanie nowe boisko do siatkówki (o wymiarach 24m na 13m) wraz z nowym wyposażeniem: słupki, siatka, linie wyznaczające pole gry i piłki.

W obu przypadkach prace powinny zostać wykonane do października 2021 roku.