Powstała na początku XX w., około 1906 roku. Ma niepowtarzalny, ośmioboczny kształt wyróżniający się w panoramie miasta. Po ponad stu latach istnienia olsztynecka wieża ciśnień zostanie odnowiona. Zmieni się również jej przeznaczenie, tak by mogła służyć ponownie miastu, naszym mieszkańcom, ale także turystom.

Budynek wieży ciśnień o wysokości blisko 35m wpisany jest do rejestru zabytków. Mimo dość restrykcyjnych wytycznych, udało się go zaprojektować tak by mógł pełnić funkcję szkoleniową, konferencyjną, multimedialną z częścią widokową i rekreacyjną. Wieża zostanie rozbudowana o salę wielofunkcyjną, pomieszczenia toalet, szatnię, pomieszczenie gospodarcze i socjalne. W ramach planowanej inwestycji zaplanowano także m.in. wykonanie antresoli widokowej, rozbiórkę pomieszczenia technicznego przy wieży, wykonanie nowej posadzki, schodów i windy, renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwi, prace na dachu oraz wykonanie nowych instalacji wewnętrznych. Ciekawym elementem projektu będzie biologicznie czynny taras tzw. „odwrócony dach”. Zostanie on zlokalizowany na nowopowstałym budynku. Taras będzie zagospodarowany zielenią oraz małą architekturą, podobnie zresztą jak tereny wokół wieży.
W drugim przetargu najkorzystniejszą ofertę, która została ostatecznie wybrana, złożyła firma WPB „ROMBUD” Sp. z o.o. z Olsztyna na kwotę ok 5 mln zł z 6-letnim okresem gwarancji i rękojmi. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne w kwocie 3,2 mln zł. Inwestycja powinna zostać wykonana najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku. Poniżej zamieszczam rysunek z dokumentacji technicznej.

W obiekcie swoją siedzibę znajdzie Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, który będzie zajmował się osobami wykluczonymi z życia społecznego oraz koordynacją innych jednostek prowadzących już takie działania. Dzięki wykonanym pracom wieża stanie się przyjazną przestrzenią dla mieszkańców i odwiedzających ją turystów.