Piszemy nowy rozdział w historii Kina Grunwald w Olsztynku. Powstaje tu nowoczesne kino z szeroką ofertą wartościowych filmów polskich i kinematografii światowej. Pierwszy seans już 20 czerwca.

Jeszcze w zeszłym roku udało się pozyskać środki na cyfryzację kina z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Cyfryzacja obejmuje dostawę i montaż nowego wyposażenia Kina „Grunwald” w Olsztynku, na który składa się m.in. projektor kinowy, nagłośnienie Dolby Surround, ekran do projekcji 3D wraz z okularami oraz pozostały sprzęt. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma CINE PROJECT POLSKA Sp. z o. o. na kwotę ok 250 tys. zł. Sprzęt zostanie niebawem zamontowany.
Celem programu Rozwój kin, w tym m.in. ich cyfryzację, prowadzonego przez PISF, jest rozwój Sieci Polskich Kin Cyfrowych, do której od teraz należy także nasze kino. To oznacza, że przez okres obowiązywania 10-letniej umowy w Olsztynku będą wyświetlane filmy na co najmniej 300 seansach rocznie, w tym także polskie (min. 25%).

To jednak nie wszystko. Niebawem rozpocznie się remont dachu kina, wsparty środkami z gminnego budżetu, prowadzony przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Olsztynku. Dach jest obecnie w bardzo złym stanie. Liczne przecieki niekorzystnie wpływają na konstrukcję więźby dachowej. Wykonawca został już wyłoniony. Prace powinny potrwać do końca października 2019 roku. Łączny koszt oszacowano na 100 tys. zł. Jeszcze w tym roku wyremontowane zostanie także pomieszczenie projekcyjne oraz wymienione zostaną drzwi główne.  

Nowoczesne kino w Olsztynku jest w zasięgu ręki. Po zrealizowaniu obu opisanych wyżej zadań pozostanie jeszcze remont w środku. Niewątpliwie najtrudniejszy etap. Takie działania wspiera m.in. wspomniany wcześniej Polski Instytut Sztuki Filmowej, ale trzeba się do tego dobrze przygotować.

W 2018 roku w Polsce działało 497 kin stałych, w tym 345 kin z 1-2 salami i 152 multipleksy (posiadające 3 lub więcej sal). W 2018 roku odbyło się łącznie 2,2 mln seansów, w których uczestniczyło 59,2 mln widzów. W naszym województwie jest zaledwie 20 kin. Jedno z nich w Olsztynku. Małe kino z duszą!