W 2018 roku mieszkańcy Olsztynka wybrali w ramach Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego dwa projekty. Pierwszy z nich pn. „Zajezdnia tramwajowa – plac zabaw dla dzieci” zostanie zrealizowany jeszcze w sierpniu.

Plac zabaw powstanie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku obok łącznika i starej sali gimnastycznej (MAPKA). Będzie składał się z zestawu zabawowego szynobus (na zdjęciu), huśtawki typu „bocianie gniazdo” oraz zjeżdżalni w kształcie słonia. Wszystko na bezpiecznej nawierzchni. Prace wykona firma NOVUM ze Szczytna. Koszt zadania wyniesie ok 120 tys. złotych. Plac zabaw powinien zostać zrealizowany do 20 sierpnia br.
Będzie to trzeci tego typu obiekt zrealizowany ze środków budżetu obywatelskiego na terenie szkoły lub przedszkola i jednocześnie jeden z dwóch ogólnodostępnych.

Kolejny wskazany przez mieszkańców do realizacji był projekt pn. „Maluchy na łyżwy”. Celem zadania jest doposażenie lodowiska sezonowego „Biały Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku w tzw. „pingwinki” (chodziki do nauki jazdy na łyżwach dla najmłodszych użytkowników lodowiska), nowe łyżwy w różnych rozmiarach oraz w urządzenie do konserwacji lodowiska (rolbę). Niestety tutaj pojawił się problem. Projekt może zostać niezrealizowany w pełni, ponieważ wnioskodawca do OBO założył zakup słowackiej rolby wraz z miniciągnikiem. Korzystając z doświadczeń niektórych OSiR-ów dziś wiemy, że tego typu sprzęt nie sprawdza się na odkrytych lodowiskach. Z zebranych ofert od polskich firm wynika, że zakup profesjonalnej rolby to koszt ponad 200 tys. złotych. Są niewielkie szanse żeby znaleźć dodatkowe środki na ten cel. Być może będziemy musieli w dalszym ciągu rolbę wypożyczać. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

W zeszłym roku nie udało się zrealizować projektu wybranego przez mieszkańców jeszcze w 2017 roku. Chodzi o „plażę staromiejską – teren wypoczynkowy i piknikowy nad nowym stawem w centrum Olsztynka”. Umowa na to zadanie została podpisana w 2018 roku. Termin realizacji przesunięto ostatecznie na koniec sierpnia 2019 roku. Celem projektu jest uporządkowanie części terenów w Olsztynku, sąsiadujących z rzeką Jemiołówką. Powstaną tam m.in. piaszczyste alejki i ścieżki spacerowe, piaskowa oraz trawiasta plaża (bez kąpieliska) oraz staw rekreacyjny. Zostaną ustawione również kosze i drewniane ławki.