Nieznajomość prawa szkodzi. Można było przekonać się o tym podczas cyklu spotkań z prawnikiem, które w ostatnim czasie odbyły się w naszym mieście. W spotkaniach wzięło udział ok 40 osób.

Spotkania były podzielone na trzy bloki tematyczne. Odbywały się pod koniec listopada i na początku grudnia w różnych instytucjach na terenie Olsztynka. Wszystkie prowadził Paweł Kolonowski – olsztynianin, prawnik i politolog z wykształcenia, radny Rady Miasta Olsztyna, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”. Na co dzień udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej, z której można skorzystać w Urzędzie Miejskim w Olsztynku.

Celem spotkań był wzrost świadomości mieszkańców w zakresie praw jakie im przysługują. Pierwsze z nich było poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Dotyczyło w szczególności bankowości internetowej, zakupów przez Internet, ochrony danych, oszustw internetowych, przemocy internetowej i odpowiedzialności za czyny karalne. Drugie spotkanie dotyczyło bezpiecznych zakupów, czyli jak radzić sobie z przedstawicielami firm telekomunikacyjnych i operatorów energetycznych, telemarketerami czy popularnymi sprzedawcami „garnków”, a także osobami podszywającymi się pod wyżej wymienionych. Tematem przewodnim trzeciego ze spotkań były sprawy rodzinne m. in. spadki i darowizny, relacje rodzinne, a także rozwiązywanie sporów w rodzinie.

Rozmawialiśmy m.in. o tym jak ustrzec się przed oszustami oraz jak unikać nieprzyjemnych konsekwencji wątpliwych „promocji”. Jak się okazało nie brakowało takich przypadków w naszej gminie. Sporo czasu poświęciliśmy także na dyskusję o konkretnych sytuacjach z życia uczestników. Ważną lekcją płynącą z tych spotkań jest zasada żeby starać się nie podejmować decyzji pod wpływem chwili i emocji. Zawsze warto skonsultować się wcześniej z członkiem rodziny lub znajomym, co może uchronić nas przed kłopotami.

Organizatorem spotkań był Instytut Praw Obywatelskich i Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna” w ramach projektu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej świadczonej w gminie Olsztynek jako zadanie zlecone Powiatu Olsztyńskiego ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości przekazywanych przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.