Pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, maksymalna prędkość do 20 km/h, skrzyżowania równorzędne i postój możliwy tylko w wyznaczonych miejscach. Po raz kolejny wracamy do tematu wprowadzenia „strefy zamieszkania” w centrum Olsztynka.

Jeszcze w poprzedniej kadencji została opracowana organizacja ruchu dla całego miasta. Projekt został uzgodniony w 2016 roku i od tamtej pory jest sukcesywnie realizowany. Prócz kosmetycznych zmian uwzględnia również bardziej rewolucyjne rozwiązania. Jednym z nich jest strefa zamieszkania w centrum miasta. Dyskusja na ten temat trwa od dłuższego czasu i własnie powraca z inicjatywy burmistrza Olsztynka.

Strefa miałaby objąć ulicę Warszawską, Rynek i Ratuszową. Co to w praktyce oznacza?
Na całej szerokości jezdni zostanie dopuszczony ruch pieszych, którzy zyskają pierwszeństwo przed pojazdami (znikną przejścia dla pieszych), a parkowanie będzie możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych (tych samych co obecnie). Wszystkie skrzyżowania w strefie będą równorzędne i obowiązywać będzie na nich zasada „prawej ręki” (znikną znaki „ustąp pierwszeństwa” i „droga z pierwszeństwem”). Na skrajach ulicy Warszawskiej pojawią się wyspowe progi zwalniające. Zmianie nie ulegną kierunki jazdy. Poniżej grafika.

Z założenia strefa zamieszkania jest specjalnym obszarem, który powinien służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym czy uczęszczającym do szkół. Powinna również zapewniać maksimum bezpieczeństwa. Jednak jej wprowadzenie będzie wiązało się ze sporymi zmianami szczególnie dla kierowców. Będzie to wymagało większej uwagi i odejścia od „jazdy na pamięć”. Jakie jest Wasze zdanie? Zachęcam do dzielenia się opiniami, które można przesyłać na maila: r_waraksa@wp.pl lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych.