Do 10 kwietnie Ministerstwo Infrastruktury wydłużyło termin na składanie uwag i wniosków w ramach trwających konsultacji publicznych Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W programie nie znalazła się wschodnia obwodnica Olsztynka i Mierek w ciągu drogi krajowej nr 58. Także na liście rezerwowej. Zachęcam do składania wniosków dotyczących tej konkretnej inwestycji.

Skorzystałem z okazji i przesłałem wypełniony formularz konsultacyjny do Ministerstwa Infrastruktury. Przy tej okazji zebrałem trochę informacji, którymi się podzielę. Projekt trochę zapomniany, ale ważny.

Budowa wschodniej obwodnicy Olsztynka i Mierek w ciągu drogi krajowej nr 58 do węzła Olsztynek Wschód była planowana do realizacji kilkanaście lat temu. Prace projektowe wstrzymano w 2009 roku. Realizacja obwodnicy nie znalazła się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025). Od tamtej pory właściwie nie wracano do tego tematu. Nie powinniśmy narzekać, bo w tym czasie powstała zachodnia obwodnica Olsztynka, ale…

Droga krajowa nr 58 jest ważnym korytarzem transportowym łączącym drogę ekspresową S51 i S7 ze Szczuczynem, a zatem także z trasą Via Baltica – fragment drogi międzynarodowej E67 biegnący z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii.
Krajówka przebiega przez Olsztynek i jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców szczególnie osiedla przy ulicy Daszyńskiego i Kolejowej. Mieszkańcy całego miasta mogli się o tym przekonać (tymczasowo), gdy podczas remontu ulicy Jana Pawła II zorganizowano objazd ulicą Niepodległości.
Z generalnego pomiaru ruchu przeprowadzonego w 2015 roku przez GDDKiA wynika, że średni dobowy ruch na odcinku Olsztynek-Zgniłocha wynosił ponad 1500 pojazdów silnikowych, w tym ok 260 to pojazdy lekkie ciężarowe i ciężarowe. Obecnie ruch może być większy. Z kolei z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wynika, że w latach 2017-2020 na odcinku dk58 Olsztynek-Zgniłocha doszło do 17 wypadków (2 ofiary śmiertelne, 24 rannych), 66 kolizji oraz 83 zdarzeń. We wszystkich zdarzeniach uczestniczyło łącznie 115 pojazdów. Około 20 miało miejsce na odcinku Olsztynek-Waszeta.
Na koniec warto wspomnieć, że w aktualnym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Olsztynek uwzględniono 2 warianty przebiegu obwodnicy. Można zerknąć TUTAJ.

Nawet jeśli wschodnia obwodnica Olsztynka nie znajdzie się ostatecznie w programie budowy 100 obwodnic, powinniśmy zwracać uwagę na fakt, że jest to temat dla nas ważny. Ma wpływ na bezpieczeństwo i jakość życia naszych mieszkańców. Formularze konsultacyjne można przesyłać do piątku włącznie. Link do konsultacji TUTAJ. Mój formularz TUTAJ. Można wykorzystać.