Wszystko wskazuje na to, że wkrótce młodzież z gminy Olsztynek otrzyma dodatkowe wsparcie w zakresie pomocy psychologicznej. Problemem zainteresowała się olsztynecka Młodzieżowa Rada, która spotkała się w tym celu z Ewą Szerszeniewską, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku.
Aktualnie analizowane są potrzeby, możliwości i zakres pomocy psychologicznej. Wskazaną formą pomocy byłoby uruchomienie specjalnej infolinii w ramach, której młodzież mogłaby uzyskać takie wsparcie. Ważna jest też możliwość spotkań bezpośrednich z psychologiem, jeśli sytuacja będzie tego wymagać.
Problem jest poważny. Zwracał na to uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w korespondencji z Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie. Przejście uczniów na naukę zdalną w wielu przypadkach odcięło młodzież od pomocy pedagogiczno-psychologicznej. W obecnych warunkach szczególnie potrzebnej. Wiele młodych osób doświadcza negatywnych emocji: lęku o przyszłość, strachu przed zachorowaniem, niezadowolenia z powodu zakazu samotnego opuszczania domu i spotykania się z rówieśnikami. Nie każdy może liczyć na wsparcie bliskich, a niektórzy doświadczają wręcz przemocy domowej. Jednym ze wskaźników kondycji psychicznej młodzieży jest niestety liczba prób samobójczych. W Polsce utrzymuje się ona na wysokim poziomie.
Trzymam kciuki za powodzenie tej inicjatywy.