W ostatnich latach w naszej gminie widać wyraźny wzrost popytu na mieszkania. Rośnie liczba transakcji mieszkaniowych, wydawanych decyzji o warunkach zabudowy oraz pozwoleń na budowę domów. Oprócz budownictwa jednorodzinnego zwiększa się także popyt na mieszkania w zabudowie wielorodzinnej. Aktualnie na terenie miasta powstają bloki przy ulicy Grunwaldzkiej, Jagiełły i Wilczej. W założeniach obecnie prowadzonych inwestycji jest budowa ponad 600 mieszkań.

Inwestycja mieszkaniowa przy ulicy Jagiełły zakłada budowę zespołu kameralnych, 2-piętrowch budynków wielorodzinnych. Aktualnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji. Obejmuje on budowę 3 budynków, w których znajdzie się w sumie 100 mieszkań.  Zakończenie budowy pierwszego etapu zaplanowano na drugi kwartał 2023 roku. Kontynuacją osiedla będzie kolejny etap inwestycji realizowany na sąsiedniej działce. W dwóch budynkach powstanie 68 kolejnych mieszkań. Rozpoczęcie realizacji drugiego etapu zaplanowano jeszcze na ten rok.

Kolejna inwestycja mieszkaniowa jest prowadzona przy ulicy Wilczej. Obecnie powstaje pierwszy budynek, w którym zaprojektowano 52 mieszkania. Jego budowa powinna zakończyć się do czerwca tego roku. Cały etap zakłada wykonanie łącznie 3 budynków wielorodzinnych, w których znajdzie się 128 mieszkań. W dalszych planach jest budowa kolejnych 4 budynków wielorodzinnych i 144 mieszkań. Bloki powstają szeregowo, czyli po zakończeniu budowy jednego, zaczyna się budowa kolejnego.

Przy ulicy Grunwaldzkiej także praca wre. Budowa mieszkań rozpoczęła się w tym roku i obejmuje budowę 2 bloków, w których znajdzie się 100 mieszkań oraz 3 lokale usługowe. Termin przekazania kluczy zaplanowano na grudzień 2023 roku. Cały pierwszy etap zakłada realizację kompleksu 4 budynków wielorodzinnych – łącznie ok 200 mieszkań.

Mimo, że w chwili obecnej w różnej fazie budowy jest ok 600 mieszkań, to jednak są to mieszkania realizowane przez deweloperów na sprzedaż. W dalszym ciągu nie jest wypełniona luka w dostępności mieszkań na wynajem w formie czynszowej. Jedną z możliwości są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Są to spółki realizujące budownictwo społeczne, tworzone przez zainteresowane samorządy ze współudziałem Krajowego Zasoby Nieruchomości. Ich celem jest m.in. budowa tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.
Pod koniec 2021 roku Rada Miejska w Olsztynku wyraziła zgodę na utworzenie spółki w ramach SIM, między innymi przez gminę Olsztynek. Nasza gmina otrzymała także wsparcie na ten cel w kwocie 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Są to środki, które będą wkładem gminy do tworzącej się spółki.
Projekt ważny i potrzebny, ale trzeba pamiętać, że jest to kolejna próba budowy mieszkań w formule budownictwa społecznego. Na pierwsze efekty trzeba jeszcze poczekać, ale zainteresowanie samorządów programem jest duże i ciągle rośnie. W całej Polsce działają już 22 spółki Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, których udziałowcami jest ponad 200 gmin.