Aktualne informacje!

Osoby prywatne i ośrodki wczasowe, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, które posiadają wolne miejsca noclegowe, a które są w stanie przyjąć uchodźców z Ukrainy mogą zgłaszać się telefonicznie w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Olsztynku. Zgłosić należy także już przyjęte osoby z Ukrainy. Kontakt: Sekretariat Urzędu, tel. 89 5 195 453 w godzinach pracy urzędu.

W dalszym ciągu trwają zbiórki w gminie Olsztynek. Aktualnie potrzebne są:

 • podstawowe środki medyczne: witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie, kremy na odparzenia oraz przeciwodleżynowe.
 • odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, płaszcze przeciwdeszczowe,
 • środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca (tylko nowa), podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe
 • żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
 • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).
 • inne: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.

Wyżej wymienione rzeczy dla uchodźców można przekazywać do 4 marca 2022 r. (piątek) w godz. 8:00 – 20:00. w auli sali widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku ul. Górna 5 (wejście od strony dziedzińca szkoły). Prośba o nieprzynoszenie odzieży dla dzieci i dorosłych. Na chwilę obecną jest wystarczająca ilość.
Zebrane produkty i środki zostaną przekazane potrzebującym w Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściem granicznym). Kontakt do osoby koordynującej nr tel. 535 483 679.

Wszelkie informacje dotyczące włączenia się w pomoc Ukrainie i Ukraińcom, w tym przekazywanie rzeczy, udostępnienie mieszkania/schronienie dla potrzebujących oraz wsparcie działań organizacyjnych i wolontariatu można znaleźć na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/

Informacja dla uchodźców z Ukrainy TUTAJ 


Stan na 26 lutego 2022 r.

Wielu z nas zastanawia się jak może pomóc Ukraińcom w tej trudnej sytuacji. Pierwsi uchodźcy są już w naszej gminie w ośrodku Revita Waplewo. Z aktualnych informacji wynika, że na obecną chwilę są zabezpieczeni. Więcej informacji TUTAJ.
W gminie Olsztynek uruchomiono zbiórki. Potrzebne są ubrania dla dorosłych kobiet i dzieci (przede wszystkim: nowa bielizna, skarpetki, koszulki bluzy, kurtki, spodnie, także ubrania dla miesięcznego dziecka). Także środki higieniczne np.: szczoteczki, pasty do zębów, żele do mycia, szampony, pampersy, mokre chusteczki oraz zabawki i słodycze dla dzieci.
Poniżej informacje o aktualnych inicjatywach, które będę na bieżąco aktualizować. Proszę także o przesyłanie informacji o kolejnych sposobach pomocy.

W związku z tym, że nie każdy ma możliwość dowiezienia potrzebnych rzeczy, od poniedziałku Miejski Dom Kultury w Olsztynku służy transportem z terenu miasta i gminy Olsztynek. Można się skontaktować w celu przekazania rzeczy i darów. Wszystko zostanie przekazane potrzebującym.

Na terenie gminy zbiórki są prowadzone:

 • 26 lutego (sobota) w godz. 14:00-16:00 w Punkcie Informacji Turystycznej w Urzędzie.
 • w sklepie Netto przy ulicy Mrongowiusza w Olsztynku trwa zbiórka „Sąsiedzka pomoc” dla obywateli Ukrainy. Można zakupić i przekazać niezbędne produkty.
 • 27 lutego (niedziela) w godz. 13:00-16:00 w remizie OSP Olsztynek (ul. Mazurska 1).
 • 28 lutego (poniedziałek) w godz. 15:00-16:00 Gminne Centrum Zdrowia w Olsztynku organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy. Zbiórka odbędzie się bok namiotu znajdującego się przy przychodni.
 • 28 lutego – 1 marca (do godz. 10:00) w Przedszkolu Miejskim w Olsztynku.
 • 28 lutego (poniedziałek) w godz. 14:30-18:30 w Łutynowie sołtys wraz z mieszkańcami wsi organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy. Rzeczy można przynosić do świetlicy wiejskiej w Łutynowie.
 • w dniach 28 luty – 4 marca w na świetlicy w Gaju będzie prowadzona zbiórka rzeczy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
 • zbiórkę prowadzi Koło Gospodyń w Kurkach. Wszystkie rzeczy można składać u sołtysa.
 • w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Waplewie (Waplewo 15) – grafika poniżej,
 • Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku – od poniedziałku można przynosić do szkoły (pomieszczenie przy sali widowiskowej) rzeczy, które zostaną przekazane potrzebującym. Zbiórka trwa do środy 02.03 włącznie – grafika poniżej.
 • Szkole Podstawowej nr 2 im. rtm. W. Pileckiego w Olsztynku – od poniedziałku – grafika poniżej.
 • Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Jana Pawła II w Olsztynku – grafika poniżej.

Poniżej lista zbiórek na rzecz Ukrainy oraz lista przydatnych numerów telefonów:
 • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – wpłat można dokonywać przez indywidualne konto bankowe: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001; tytuł Pomoc dla Ukrainy.
 • Caritas – pierwsza transza środków przekazanych ukraińskiemu Caritasowi ma pomóc w zabezpieczeniu bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej. Caritas uruchomił też zbiórkę środków na dodatkowe wsparcie Ukrainy. Na stronie caritas.pl dostępna jest specjalna opcja przelania pieniędzy na ten cel.
  Można także dokonać wpłaty bezpośrednio na konto organizacji: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: UKRAINA
 • Fundacja Pomagam.pl – jak informują jej przedstawiciele, 100 proc. wpłaconych pieniędzy trafi na tzw. fundusz solidarnościowy. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony zbiórki #SolidarnizUkrainą.
 • Polska Akcja Humanitarna – wpłat można dokonywać na stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.