Powiat olsztyński dostał zgodę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dzięki której możliwe będzie ogłoszenie kolejnego przetargu na budowę hali sportowo-widowiskową przy Zespole Szkół im. K. C. Mrongowiusza w Olsztynku. Postępowanie ma zostać ogłoszone na początku maja.

Pierwotnie zakładano powstanie 3 hal sportowych przy szkołach powiatowych. Pierwszy obiekt powstał w 2014 roku przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście. Kolejną była hala widowiskowo-sportowa przy Zespole Szkół w Biskupcu, którą uroczyście otwarto w 2018 roku. Hala sportowa w Olsztynku ma być trzecią tego typu inwestycją Powiatu Olsztyńskiego. Starania o jej budowę trwają od 2016 roku.

Hala miałaby powstać przy skrzyżowaniu ulic Behringa i Olsztyńskiej. Głównym założeniem jest budowa sali sportowo-widowiskowej z przeznaczeniem do gry w piłkę ręczną, do koszykówki, siatkówki, futsalu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, unihokeja i gimnastyki. Co ważne z obiektu korzystać będą mogli nie tylko uczniowie szkoły, ale także lokalne kluby sportowe oraz mieszkańcy gminy Olsztynek.

W 2021 roku Powiat Olsztyński otrzymał 13,5 miliona złotych dofinansowania z Polskiego Ładu na budowę hali sportowej w Olsztynku. Wtedy zakładano, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 15 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzić miało z budżetu Powiatu Olsztyńskiego i gminy Olsztynek. Szybko okazało się, że szacunki są nierealne. W 2022 roku ogłoszono 3 postępowania, w których najniższe oferty znacznie przekraczały możliwości samorządów. W tym roku Powiat Olsztyński wystąpił do Kancelarii Premiera z wnioskiem o podzielenie inwestycji na dwa etapy. Wniosek uzyskał akceptację. Dzięki temu nie stracimy dofinansowania i można ogłosić kolejne postępowanie.

W pierwszym etapie zakłada się postawienie hali w stanie surowym. Na kolejny etap Starostwo będzie szukało środków zewnętrznych. Postępowanie ma zostać ogłoszone na początku maja w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.