Od 15 czerwca w gminie Olsztynek zostanie uruchomiona komunikacja publiczna na trasie Olsztynek – Waplewo – Olsztynek. Umowa z przewoźnikiem obejmuje dwa kursy dziennie. Cena biletów wyniesie 3 zł (normalny) i 1,50 zł (ulgowy).

Autobus będzie jeździł na trasie: Olsztynek (tymczasowo ul. Ostródzka) – Olsztynek (ul. Jana Pawła II) – Łutynówko – Łutynowo – Nadrowo – Waplewo – Lutek – Pawłowo – Kunki – Jemiołowo – Olsztynek (ul. Ostródzka). Kursy będą realizowane w dni robocze (od poniedziałku do piątku), dwa razy dziennie: poranny o godz. 7:00 i popołudniowy o godz. 15:15. Rozkład jazdy TUTAJ. Wpływy z biletów otrzymywać będzie przewoźnik, który ma zapewnić autobus (nie starszy niż 2010 rok produkcji) do przewozu co najmniej 21 osób + kierowca.
Komu przysługuje ulga w wysokości 50% można sprawdzić TUTAJ.

W związku z rozpoczynającą się przebudową ulicy Staromiejskiej i Strażackiej w Olsztynku przystanek autobusowy zostanie tymczasowo przeniesiony na ulice Ostródzką.

Najkorzystniejszą ofertę na kwotę ok 90 tys. zł złożyła firma „JARO-BUS” Jarosław Garwarski z Olsztyna. Umowa obowiązywać będzie do 31 marca 2021 roku. Do obowiązków przewoźnika należy w szczególności:

  • opracowanie i wywieszenie rozkładów jazdy na przystankach,
  • opracowanie regulaminu przewozu osób i rzeczy oraz udostępnienie go pasażerom wraz z cennikiem,
  • zapewnienia właściwej jakości obsługi pasażerów pod względem punktualności, regularności, komfortu podróży, zewnętrznej i wewnętrznej czystości pojazdów, schludnego ubioru kierowców, właściwego i czytelnego oznakowania taboru.
  • zapewnienia autobusu zastępczego.

Wielokrotnie podczas komisji i sesji dyskutowaliśmy na ten temat. Mieszkańcy zgłaszali problemy związane z dojazdem do pracy, szkoły czy lekarza. W naszej gminie są miejscowości, przez które nie przejeżdża żaden autobus. Z kolei tam gdzie autobusy jeżdżą ceny biletów są bardzo wysokie. W budżecie na 2020 rok przeznaczyliśmy na wewnątrzgminny transport zbiorowy kwotę 140 tys. złotych. Mimo uruchomienia połączenia autobusowego do Waplewa spora część gminy w dalszym ciągu pozostaje wykluczona komunikacyjnie.
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie m.in. bezpłatnego dowozu dzieci do szkół oraz zapewnienia im opieki w trakcie trwania transportu. Nie dotyczy to jednak uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy w większości kontynuują naukę w naszej gminie. Młodzieżowa Rada w Olsztynku przeprowadziła badania, z których wynika, że 40% uczniów szkół ponadpodstawowych w naszej gminie ma każdego dnia problem z dotarciem do szkoły i powrotem z niej do domu. Cały raport dostępny jest TUTAJ. Pokazuje, w których miejscowościach jest największy problem z punktu widzenia młodzieży.