W ostatnich latach w Kinie „Grunwald” w Olsztynku dokonała się prawdziwa przemiana, której zwieńczeniem jest remont sali kinowej. Było to możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób, lokalnych instytucji, firm i samych mieszkańców. Po 4 latach prac i zainwestowaniu blisko 700 tys. złotych efekt jest spektakularny!

29 października Kino wznowiło seanse. Aktualny repertuar dostępny jest TUTAJ. Jednak główną nowością jest niewątpliwie sala kinowa. Inwestycja została zrealizowana w ramach Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego. Prace obejmowały kompleksowy remont widowni i kosztowały ok 150 tys. zł Więcej o inwestycji pisałem TUTAJ. Efekt można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Remont sali kinowej był kolejnym etapem prac, które rozpoczęły się jeszcze w 2018 roku. To wtedy udało się pozyskać środki na cyfryzację kina z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Obejmowała ona wyposażenie kina w nowy projektor, ekran do projekcji 3D oraz wzmocnienie nagłośnienia. Przy tej okazji wyremontowano także pomieszczenie projekcyjne. Koszt ok 250 tys. zł. Więcej na ten temat TUTAJ.
Z kolei w 2019 roku, przy wsparciu środków z gminnego budżetu (dotacje na zabytki), wyremontowano dach kina za kwotę 100 tys. zł. Poniżej zdjęcia przed i po.

Wymienione zostały także drzwi główne oraz do pomieszczenia projekcyjnego. Więcej informacji TUTAJ.
W tym samym roku mieszkańcy Olsztynka zdecydowali o przyznaniu środków z OBO na remont łazienek i holu. Projekt obejmował również renowację foteli oraz wymianę nagłośnienia na nowsze w systemie Dolby Surround 7.1. Prace zostały zrealizowane w 2020 roku za kwotę ok 150 tys. zł. Efekty można obejrzeć TUTAJ. Poniżej zdjęcia przed i po.

Zwieńczeniem tego procesu były tegoroczne prace. Wszystkie razem niewątpliwie poprawiły komfort kinomanów podczas seansów filmowych, ale nie tylko. Zmieniło się oblicze kina także jako miejsca spotkań. Sądzę, że inwestycje w Kinie (szczególnie te ostatnie) pozytywnie wpłynęły na wizerunek Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego, który w ostatnich latach został poważnie nadszarpnięty.

W 2021 roku nasze kino wznowiło działalność pod koniec maja. Mimo ograniczeń do 9 września odbyło się 190 seansów, w których udział wzięło blisko 1900 widzów. To całkiem niezły wynik.